31 C
İzmir
Temmuz 1, 2022
Müge&Hakan
Image default
Featured Yoga

Vücudunuza iyi bakın.Yaşamak zorunda olduğunuz tek yer orasıdır.

  Merhaba, pandemi süreci içerisinde olduğumuz bu dönemde kişisel sağlığımız ile ilgili bir makale yazma gerekliliğini düşünürken makaleme başlık olarak Jim Rohn’un bu sözünün uygun olacağını düşündüm. Çoğu insan içerisinde yaşadığımız gezegene duyarsız olduğu gibi aynı duyarsızlığı kendi bedenine de yansıtmakta oldukça cömert davranıyor. Adeta otomatik makineler gibi, kodlanmış bir şekilde, sahip olduğu güzelliklerin farkına varmadan yaşayan, her şeyi yok etmeye güdümlü bir insan topluluğu…

Pandemi süreci bazıları için kayıp olsa da benim için tam bir kazanca dönüştü diyebilirim. Zihinsel ve bedensel olarak farkındalığımın arttığı, daha önce denemediğim bir çok şeyi deneyimleme, erişemediğim bilgilere de erişme fırsatı yarattı. Bu deneyimlerden bir tanesi de Yoga. Dışarıdan bakıldığında belirli sıra ile yapılan esnek hareketler bütünü gibi gözükse de aslında hiç de öyle değil. Her şey de olduğu gibi sadece dışarıdan gözlemleyerek algılamaya çalıştığımız ancak pratik etmediğimiz şeyleri, genellikle olduğundan farklı şekilde algılama eğilimindeyiz.

Acaba dışarıdaki gerçekliği olduğu gibi algılayabiliyor muyuz ? Genellikle kendimizi dışarıdaki gerçekliği olduğu gibi algıladığımız sanrısına kaptırırız, aslında kafamızın içindeki film ile dışarıdaki film birbiriyle benzerlik göstermez. Bazıları dışarıdaki gerçekliğin bir kısmını göremediğimizi söyler, bense hiç göremediğimizi düşünüyorum. Zaten bütünün tamamını görseydik, işimize yarayan ya da yaramayan her tür bilgiye ulaşacağımız için fonksiyonel canlılar olmaktan da uzaklaşırdık. Pensilvanya’daki Pittsburgh Üniversitesi’nden Mazviita Chirimuuta, bir çok duyumuzun yaptığı şeyin aslında bir tür veri sıkıştırması olduğunu ve dışarıdaki gerçekliğin bizim için fonksiyonel olabilmesi için basitleştirildiğini söylemiş. Kuantum fiziğinin paralel evrenler teorisi ya da holografik bir evrende yaşadığımızla ilgili bilimsel teorileri de göz önünde bulundurursak aslında tam bir bilinmezliğin ortasında olduğumuzu söyleyebiliriz.

tuwien

İşte tam da bu bilinmezliğin ortasında kendinizi arama yolculuğunda (yolculuğa henüz başlamamış da olabilirsin) Yoga sana bir çok şeyden daha fazla yardımcı olabilir.

Yoga asırlar öncesinden günümüze ulaşan en eski kendini bilme Tanrı bilincine uyanma, yüksek bilinçte yaşam öğretisidir. Yoga felsefesi ve yaşam prensiplerini benimseyerek uygulayan insan, varlığının özündeki gerçek doğasına kavuşma ve onu doğallıkla deneyimleme şansına sahip olur. En eski yoga kaynaklarından biri olan Patanjali’nin Yoga Sutraları (M.Ö 400) insanın, ‘saf bilinç’ olan öz varlığını deneyimleyebilmesi için sekiz adımdan oluşan bir uygulama bütünü sunar. Evrensel ahlak yasaları olarak adlandırılabilecek, bireyin dış yaşam ile olan ilişkilerinin kontrolünü ve sürekli iyileştirilmesini amaçlayan kurallar bütünü ile iç yaşam arınmasını sağlayan disiplinlerin tavizsiz bir şekilde uygulanması diğer adımların sonuçlarının elde edebilmesi için mutlaka yaşama geçirilmelidir. Gerçek yaşam sade ve doğaldır, yaşamda yıkıcı ve zararlı etkiler yaratan dürtü ve alışkanlıklar üzerinde denetim geliştirilerek, yaşam enerjisi doğru bir şekilde kullanılmalı, günümüz insanında belirgin şekilde görünen alma ve biriktirme alış- kanlığı bırakılmalı, sanal olan her şeyden vazgeçilmelidir. Samimiyet, kararlılık ve disiplin ile gerçek bilginin sadeliği ve güveni içinde bir yaşam seçilebilir. Nefes farkındalığıyla uygulanan yoga asanaları – duruşlar, beden ve zihnin rahatlamasını sağlar, enerji akışını uyumlayarak kişiyi bütünler, merkezler. Beş duyu ve beş eylem organı aracılığıyla sürekli dışarı akan enerjiler içe odaklanır. Dikkatin tek noktada uzun süre kesintisiz kalabilmesini sağlamak üzere yapılan konsantrasyon çalışmaları uzun ve derin meditasyonu destekler, böylece kişinin kendisi, evren ve mutlak hakkında içsel bilgi edinmesini sağlayan bilinç açılımı ve yüksek farkındalık hali deneyimlenebilir. Her adımda öngörülen bilgilerin ciddi bir yaklaşımla yaşama geçirilmesi, etkin ve kalıcı sonuçları beraberinde getirir. Gerçek yaşam biçimi temel ilkelerini, düzenli, kararlı ve disiplin içinde gerçekleştirilen yoga ve meditasyon yöntemlerini uygulayan kişiler, beden-zihin ve ruhtan oluşan varlıklarında tam arınmayı ve bütüncül bir uyumlanma ve iyileşmeyi yaşarlar ve diğerlerinin de bu tadı alması için eyleme geçerler. Klasik Yoga’nın evrensel ve sistematik bilgi ve tekniklerinin uygulama alanı, modern insan için kendi yaşam ortamı ve sürecidir. Yapılması gereken yoga yaşam tarzını karmaşık ve uygulaması zor, günlük yaşam gerçekliğinden kopuk ve uzak olarak algılamamaktır. Günlük yaşam, yoganın ideal uygulama ve deneyimle öğrenme alanıdır. Yoga yaşam tarzı kişisel uyum ve kararlılıkla benimsendiğinde bireyin farkındalığını yükseltir, ayırt etme gücünü geliştirir, yoğun eylemler bütünü olan günlük yaşam sürecinde bireyin kendi seçimlerinden ve seçimlerinin sonuçlarından öğrenmesini sağlar.

Sakinim, net ve berrağım, Öğrendiğim şeye gerçeklik kazandırmaya açığım.

Kendime karşı dürüstüm, Öğrendiklerime uygun ve uyumlu yaşarım.

Gerektiğinde insiyatif kullanır, risk alırım.

Öğrendiklerimin temel prensiplerine sadık kalarak,

Yaratıcılığımla süsler, özgün kılarım.

Daima Kendim gibi olmayı seçiyorum.

Sorumluluk almayı seviyorum.

Hayatımın sorumluluğunu, cesaretle üstleniyorum.

Sorumluluklarımı kolayca yerine getirdiğim için, Şükür doluyum.

Kusursuz bir güvenle evrenin içinden akarken, Bütün iyiliklere açığım.

Etrafıma iyilik ve koşulsuz sevgi sunarak, İyilik ve koşulsuz sevgi alacağımı biliyorum.

Almak istediğim her şey için, İstediğim şeyin titreşiminde bir veriş yaşamam gerektiğini idrak ediyorum.

Teşekkür ettiğim ölçüde teşekkürü hak eder, Teşekkür edilesi işler yaparım.

Selamımın titreşimi aynı ölçüde cevap bulur.

Bilincimin genişliği aynı ölçüde idrak getirir.

Berrak, kıpırtısız bir suyun olanı tarafsız bir netlikle yansıtması gibi “Saf Kalp (Bilinç)” de koşulsuz oluşun; gerçek ruhsal değerlerin: nezaket dolu sevgi (metta), saf neşe (mudita), tarafsız dingin dahil oluş (upekka), şefkat (karuna), eksiksiz yansıdığı yerdir.

ZİHNİ GEÇ, KALBİNE YERLEŞ

Kaynak: Birlik bilinci Dergisi 7. sayı sayfa 51

Tarif için bir alıntıda bulundum, ancak bu tarifteki her şey sana uymuyor olabilir, kendi farkındalığını yaratmakta özgürsün ! Tek ihtiyacın olan, sadece bir yoga matı.

Related posts

Ayurveda nedir ?

Hakan Şentürk

Moliendo Honduras filtre kahve tadım deneyimi

Hakan Şentürk

Yorum yap